Zygokaktus (Schlumbergera truncata) to kaktus epifityczny, który znany jest również jako grudnik, czy kaktus bożonarodzeniowy. Te dwie ostatnie nazwy zawdzięcza swojemu okresowi kwitnienia, który przypada na czas jesienno-zimowy. Do jego zalet, oprócz efektownego kwitnienia, bez wątpienia można zaliczyć łatwość uprawy. Równie łatwa jest także jego propagacja. Nie skłamię, jeżeli powiem, że rozmnażanie grudnika to bułka z masłem. 

Najlepszy termin na rozmnażanie grudnika: marzec – kwiecień

Zygokaktusa rozmnożysz za pomocą sadzonek pędowych. Zanim jednak zabierzesz się za ich przygotowanie, to przypomnę, że grudnik to kaktus.  I to, co wydaje się być jego liśćmi to w rzeczywistości są spłaszczone pędy, które przejęły ich funkcję.

Grudnik. Na zdjęciu po lewej czerwonymi strzałkami pokazany jest fragment łodygi grudnika. Na zdjęciu po prawej widoczny jest fragment łodygi z zaznaczonymi segmentami i ich łączeniami.
Spłaszczone pędy grudnika są podzielone na segmenty (człony). Swoim wyglądem przypominają nieco liście, ale te są u grudnika mocno zredukowane i bez wnikliwego spojrzenia praktycznie niezauważalne.

Rozmnażanie grudnika krok po kroku

1 Ostrym nożykiem (np. do tapet) odetnij szczytowe fragmenty pędów. Cięcia dokonuj w miejscu łączenia się członów (segmentów). Najlepiej odcinaj fragmenty składające się z 3-4 członów. Dzięki temu uzyskasz sensownych rozmiarów sadzonki.

Pobieranie sadzonek pędowych grudnika. Na zdjęciu po lewej, strzałki pokazują przykładowe miejsca, z których można odciąć pędy do ukorzeniania. Na zdjęciu po prawej pokazane są trzy sadzonki, odcięte za pomocą nożyka do tapet.
Czerwone strzałki wskazują przykładowe pędy, z których można pobrać sadzonki do rozmnożenia grudnika.

2. Sadzonki pozostaw na co najmniej kilka godzin, a najlepiej 2 – 3 dni, w suchym i lekko zacienionym miejscu. W tym czasie rana po cięciu zaschnie i będzie mniej podatna na gnicie, czy pleśnienie. 

Na zdjęciu po lewej sadzonki pędowe zygokaktusa pozostawione do obeschnięcia rany po cięciu. Na zdjęciu po prawej zbliżenie na miejsce cięcia w sadzonce grudnika.
Odcinając sadzonkę z rośliny matecznej, tworzymy na niej ranę (zdjęcie po prawej). Pozostawienie sadzonek w suchym i lekko zacienionym miejscu przez co najmniej kilka godzin, a najlepiej przez 2 – 3 dni, to dobra praktyka, która pozwala uniknąć gnicia lub pleśnienia sadzonek w trakcie ich późniejszego ukorzeniania.

3. Sadzonki umieść w lekkim, dobrze przepuszczalnym podłożu. Posadź je na tyle głęboko, aby nie przewracały się w podłożu. Zazwyczaj sadzonkę trzeba umieścić w glebie  na wysokość co najmniej jednego segmentu, aby była w stanie utrzymać się w nim stabilnie. Podłoże wokół sadzonki dociśnij palcami.  Sadzenie do lekkiego, przepuszczalnego podłoża sadzonki zygokaktusa

4. Dysponując kilkoma sadzonkami, najlepiej jest posadzić je wszystkie do jednej doniczki. Sadząc tylko jedną sadzonkę do jednej doniczki, potrzeba bardzo dużo czasu, aby uzyskać z niej ładnie rozkrzewioną roślinę. Przy kilku, taki efekt uzyskamy w zasadzie od razu. Po posadzeniu wstrzymaj się z podlewaniem przez co najmniej kilka dni.  Jednak gdy podłoże, które zamierzasz wykorzystać do sadzenia, jest wyraźnie suche, a do tego odłożyłeś/łaś sadzonki do obeschnięcia co najmniej kilka dni wcześniej, to podlej je od razu po posadzeniu. 

Kilka sztuk sadzonek pędowych grudnika posadzonych do jednej doniczki, aby od razu utworzyły bujny okaz.
W doniczce o średnicy 10 cm zmieściło się 7 sadzonek (zdjęcie po prawej). Taka ilość sadzonek w jednej doniczce od razu utworzyła ładną kępę grudnika.

5. Sadzonki podlewaj regularnie, ale z rozwagą. To znaczy, między kolejnymi podlewaniami pozwól na delikatne przeschnięcie podłoża. Gdy zauważysz świeże przyrosty, czyli nowo wyrastające segmenty, to niepodważalny znak, że twoje sadzonki się przyjęły i podjęły dalszy wzrost.

I to w zasadzie tyle! Przyznasz, że rozmnażanie grudnika to rzeczywiście nic skomplikowanego? Jestem przekonana, że na pewno Ci się uda!  Powodzenia!

Instrukcje rozmnażania innych roślin doniczkowych

A Jeżeli nabierzesz ochoty na więcej, to zajrzyj do innych moich wpisów, w których znajdziesz instrukcję rozmnażania: 

bluszczu (Hedera helix),
draceny (Dracaena fragrans),
fikusa (Ficus benjamin),
grubosza (Crassula ovata),
juki (Yucca elephantipes),
peperomii (Peperomia obtusifolia),
trzykrotki (Tradescantia fluminensis),