Gwiazda betlejemska, zwana też poisencją (Euohorbia pulherrima) to jedna z charakterystycznych dla bożonarodzeniowego okresu ozdób mieszkania.

Gwiazda betlejemska, inaczej zwana poisencją.
Gwiazda betlejemska, to niezwykle popularna ozdoba bożonarodzeniowa.

Swój wdzięk zawdzięcza kolorowym liściom przykwiatowym, które otaczają bardzo niepozorne kwiatki.

Wokół poisencji powstał mit o jej bardzo silnej toksyczności dla ludzi. Początkowo zaliczano ją nawet do roślin śmiertelnie trujących.

W rzeczywistości, wiele obserwacji przeprowadzonych na ludziach oraz wybranych grupach zwierząt (owce, szczury) wskazuje, że gwiazda betlejemska nie ma, aż tak silnych właściwości trujących.

Gwiazda betlejemska nie jest tak silnie trującą rośliną, za jaką ją przez długi czas uważano.

Pamięjtaj jednak, że mimo to, dzieci nie mogą beztrosko obrywać liści, czy całych pędów gwiazdy betlejemskiej, albo co gorsza ich zjadać!

Kontakt z mlecznym sokiem poisencji, nie musi, ale może wywołać podrażnienie skóry i błon śluzowych, a spożycie jej fragmentów może doprowadzić do dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Na poisencję szczególnie powinny uważać osoby z uczuleniem na lateks oraz borykający się z egzemą. Wśród tej grupy ludzi zdarzały się silne reakcje po kontakcie z mlecznym sokiem gwiazdy betlejemskiej, z reakcją anafilaktyczną włącznie.