Bluszcz jest niezwykle popularną rośliną, którą uprawia się zarówno w pomieszczeniach, jak i w ogrodach.  Jest to pnącze o szybkim tempie wzrostu i niewielkich wymaganiach. Ozdobą są jego liście i płożący pokrój. Uprawiany jest zazwyczaj bluszcz pospolity (Hedera helix) oraz bluszcz kanaryjski (Hedera canariensis).  Często możemy spotkać wiele odmian tych dwóch gatunków, które różnią się wielkością, kształtem oraz ubarwieniem liści. Rozmnażanie bluszczu, zarówno pospolitego, jak i kanaryjskiego można wykonać w bardzo łatwy sposób za pomocą sadzonek pędowych. Jest to również świetna okazja do poprawy image’u niezbyt bujnego okazu. A tak się właśnie składa, że posiadam na stanie okaz, któremu zdecydowanie potrzebne jest cięcie. Przy okazji nada się też do zaprezentowania, w jaki sposób rozmnożyć bluszcz. Zatem biorę sekator w ruch i do dzieła!

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Najlepszy termin rozmnażania bluszczu: marzec – kwiecień lub sierpień – wrzesień.

Sposób rozmnażania bluszczu:

  1. Ze zdrowego okazu pobieramy fragmenty pędów o długości ok. 10-20 cm. Należy to robić ostrym sekatorem, nożyczkami, nożem lub żyletką. Cięcie najlepiej wykonać tuż pod liściem. Co istotne, pobierać można, zarówno szczytowe fragmenty pędów, (czyli te zakończone wierzchołkiem wzrostu), jak i ich dalsze odcinki.   W moim przypadku, jak już wcześniej wspominałam, do pobrania sadzonek wykorzystałam okaz, który ma tylko jeden, ale za to bardzo długi pęd. Pobierając z niego sadzonki, pobudzę go do rozkrzewienia się. Ponadto ukorzenione sadzonki, dosadzę do doniczki z tym jednym pędem. W efekcie roślina uzyska zdecydowanie lepszy pokrój.
    Tylko jeden długi pęd bluszczu w doniczce to wyraźny sygnał, że roślinę trzeba zagęścić. Z tej rośliny udało mi się pobrać pięć sadzonek, które potem wykorzystam do jej zagęszczenia.
  2. Z pobranych  fragmentów usuwamy najniżej położone liście. Możemy je odciąć albo oderwać. Ilość liści, jaką należy usunąć, zależy od tego, jak gęsto ulistniony jest pęd.
    Usuwanie dolnych liści z sadzonki pędowej bluszczu
    Z dosyć rzadko ulistnionego pędu bluszczu wystarczyło usunąć 2 dolne liście.

     

    Przygotowanie_sadzonek_pędowych_bluszcza_do_ukorzeniania_w_wodzie
    Natomiast z gęsto ulistnionej sadzonki trzeba było usunąć, aż 5 liści.
  3. Sadzonki, z których usunęliśmy dolne liście, umieszczamy w wodzie, jednocześnie sprawdzając, czy żadne liście nie znajdują się pod wodą. Jeżeli rzeczywiście tak się zdarzy, wtedy mamy dwie opcje. Odrywamy jeszcze część liści, (pamiętając jednak, żeby na sadzonce pozostały co najmniej 3 liście), albo odlewamy nieco wody z naczynia. Mała dygresja: Sadzonki można także od razu posadzić w lekkim podłożu (mieszanina ziemi, torfu i piasku). Ja jednak wolę ukorzeniać sadzonki w wodzie, ponieważ lubię podpatrywać, jak na pędzie pojawiają się korzonki.  Dlatego, jeżeli tylko dany gatunek toleruje taki sposób ukorzeniania się, to go właśnie wybieram.
    Ukorzenianie sadzonek pędowych bluszczu pospolitego (Hedera helix) w wodzie
    Przed umieszczeniem sadzonek bluszczu w wodzie, warto spiąć je gumką recepturką. Ten prosty trik pozwoli utrzymać w ryzach niesforne pędy i zapobiegnie ich wypadaniu z naczynia.
  4. Ukorzenianie przeprowadzamy w temperaturze pokojowej. Po okresie około 3-4 tygodni na sadzonkach powinny być już dobrze widoczne korzenie. 
  5. Ukorzenione w wodzie sadzonki, z korzeniami o długości co najmniej 2 cm, przesadzamy do doniczki wypełnionej uniwersalnym podłożem do roślin pokojowych. Oprócz doniczki warto także zadbać o odpowiednią osłonkę, która zabezpieczy parapet przed wodą wypływającą z doniczki oraz wyeksponuje urodę rośliny. Koniecznie zajrzyj do sklepu Wiola Green, znajdziesz tam osłonki w ciekawych kolorach i kształtach, a także inne akcesoria do uprawy roślin doniczkowych. 
    Sadzonki pędowe bluszczu z korzeniami, gotowe do posadzenia w podłożu.
    Ukorzenione sadzonki bluszczu można posadzić jako jeden pęczek, ale wcześniej najlepiej usunąć gumkę recepturkę. Pozostawiona może przeszkadzać pędom we wzroście.
  6. Sadzonki warto sadzić po kilka sztuk do jednej doniczki, aby w miarę wzrostu utworzyły ładną kępę. Moje sadzonki dosadziłam akurat do doniczki z pędem, z którego pobierałam sadzonki. I w taki oto prosty sposób jeden długi pęd bluszczu udało się przekształcić w okaz o regularnym i gęstym pokroju.
    Ukorzenione sadzonki pędowe bluszczu posadzone do ziemi.
    Ukorzenione w wodzie sadzonki bluszczu można wykorzystać do zagęszczenia okazu, z którego je pobieraliśmy.

Posadzone sadzonki, w miarę ich wzrostu, warto regularnie przycinać. Dzięki temu roślina wciąż będzie miała zwarty, a zarazem bujny pokrój.