Jeżeli właśnie poszukujesz upominku dla osoby, która uwielbia otaczać się roślinami, to przychodzę Ci z pomocą. Lista rzeczy, które są niezbędne, ułatwiają lub umilają uprawę i pielęgnację roślin, jest niezwykle długa. Zapewniam Cię, że na takiej liście znajduje się mnóstwo inspiracji na idealny prezent dla miłośnika roślin.

Wpis nie jest sponsorowany. To zbiór moich subiektywnych pomysłów, które odnoszą się raczej do osób uprawiających rośliny w mieszkaniach. Myślę, że pomysły na prezent dla kogoś, kto ma ogródek i uwielbia w nim uprawiać rośliny, byłyby nieco inne.

Najpierw wymieniam kategorie produktów, a potem przedstawiam konkretne pomysły, które podzieliłam na trzy grupy cenowe: za 0 zł, do 25 zł i do 55 zł. Oczywiście nie każdy mój wybór musi Ci przypaść do gustu. Mam jednak nadzieję, że jeżeli nie moje konkretne przykłady, to chociaż kategorie produktów będą dla Ciebie pomocną wskazówką w trakcie poszukiwań roślinnego prezentu.

Kategorie produktów:

1. Rośliny

Pierwszy pomysł, jaki nasuwa się na myśl. I słusznie, bo to oczywiste, że każdy roślinomaniak ucieszy się z żywej rośliny.

2. Doniczki lub osłonki na doniczki

Rzecz niezbędna dla kogoś, kto lubi uprawiać rośliny. Nie myślcie tylko, że:…eee…..on/ona ma już tyle tych doniczek. Nic bardziej mylnego. Doniczek nigdy za wiele. Coś o tym wiem. 😉 Do tego ilość rozmiarów, kolorów i kształtów doniczek jest tak ogromna, że na pewno uda nam się znaleźć coś w stylu, który lubi dana osoba. Jeżeli finanse nam na to pozwolą, fajnie jest kupić dwie lub trzy takie same doniczki, różniące się rozmiarami.

3. Konewka

Gdy w mieszkaniu są rośliny, to i konewka na pewno już tam jest. Jednak często dysponujemy tylko taką najzwyklejszą, plastikową z supermarketu. Sama mam właśnie taką, bo szkoda mi pieniędzy na bardziej wyszukaną. Jednak, gdyby ktoś mi taką “fancy” konewkę podarował, to z pewnością bym się ucieszyła. A podlewanie taką konewką stałoby się zupełnie innym doznaniem 😉 Ponadto, konewki, jak niemal każdą inną rzecz, można kolekcjonować…

4. Zraszacz

Tutaj sytuacja wygląda podobnie, jak z konewką. Zazwyczaj dysponujemy takim najzwyklejszym. Dlatego poszukanie czegoś bardziej wyszukanego również będzie dobrym pomysłem.

5. Inne akcesoria do uprawy i pielęgnacji roślin

Może to być, np. zestaw mini narzędzi do sadzenia roślin w doniczce. Osobiście korzystam z łyżki stołowej, ale i ta często wydaje się za duża. Jeszcze inny pomysł, to np. kule nawadniające, przydatne dla tych, co wciąż zapominają o podlewaniu roślin.

6. Książki i notatniki

Oczywiście o tematyce roślinnej. Na rynku wydawniczym takich pozycji jest ogrom. Mogą to być poradniki, ale nie tylko. Równie cenne będą bogato ilustrowane albumy ze zdjęciami czy rycinami lub książki w sposób ciekawy opisujące “życie” roślin. Decydując się na konkretną pozycję, warto uwzględnić poziom zaawansowania osoby obdarowanej. Ciekawą opcją są także perełki z antykwariatów i pchlich targów. Często takie książki są już nadgryzione zębem czasu i nie są opatrzone pięknymi fotografiami, ale za to zawierają szczegółowe opisy uprawy i pielęgnacji roślin. Posiadam kilka takich egzemplarzy i bardzo sobie je cenię. Natomiast notatniki, obowiązkowo, z motywem roślinnym na okładce, a najlepiej i we wnętrzu, przydadzą się do sporządzania zapisków o roślinach, np. terminów ich podlewania i nawożenia.

7. Kwietnik

Kwietnik to taki magiczny element powiększający przestrzeń, którą chcemy przeznaczyć dla roślin. Gdy na parapetach nie starcza już miejsca i powstaje dylemat, gdzie ustawiać kolejne rośliny, to właśnie one przychodzą nam z pomocą. Mogą być stojące lub wiszące i zwłaszcza te ostatnie mogą uratować z opresji braku miejsca niejednego roślinomaniaka.

8. Rzeczy z motywem roślinnym

Jeżeli ktoś lubi rośliny, to bardziej niż pewne jest, że uwielbia też motywy roślinne i rzeczy nimi ozdobione. Mogą to być plakaty, kolorowanki, kubki, podkładki pod kubki, czy biżuteria.

Moje pomysły na prezent dla miłośnika roślin

Prezenty za 0 zł

Może jesteś posiadaczem rośliny, która z jakiegoś powodu nie przypadła Ci do gustu? Może masz nadwyżki niektórych roślin, bo np. udało Ci się je wcześniej rozmnożyć? A czasami wystarczy tylko sadzonka. Osoba, która uwielbia uprawiać rośliny, będzie wiedziała co z nią zrobić.

Własnoręcznie wyhodowane rośliny pokojowe to idealny prezent dla miłośnika roślin.

Oczywiście nie namawiam, żeby oddawać dogorywającego badylka, bo to nie jest najlepszy pomysł, ale każdy inny egzemplarz, którego stan ocenimy na co najmniej przyzwoity, może być dobrym kandydatem na prezent. Planując taki prezent, warto mieć uszy i oczy szeroko otwarte. Często roślinomaniacy odwiedzając swoich bliskich czy znajomych, spoglądają na parapety i chętnie uzewnętrzniają swoje myśli: o jaka fajna roślina! Takiej jeszcze nie mam. Śmiało korzystaj z takich wskazówek.

Jeszcze inny dobry, bezkosztowy lub niskobudżetowy pomysł to wszelkiego rodzaju projekty DIY. Wiem, że to nie opcja dla każdego, a raczej dla osób kreatywnych, które lubią i potrafią robić rękodzieło. Jednak zastanowić się nad taką opcją zawsze można, a nuż wpadnie Ci jakiś ciekawy pomysł do głowy, np. spersonalizujesz pustą doniczkę stojącą w swojej szafie….

Prezenty do 25 zł

Osłonki na doniczki to idealny prezent dla miłośnika roslin. Zdjęcie przedstawia 12 wzorów osłonek na doniczki w cenie do 25 zł, które można kupić w sklepie Ikea i Leroy Merlin.
 1. Osłonka doniczki, VILDAPEL, bambus, śr. 12 cm – 19,99 zł (Ikea)
 2. Osłonka doniczki, CHIAFRON, kamionka, śr. 9 cm – 12,99 (Ikea)
 3. Osłonka doniczki, KAFFEBONA, bambus, śr. 19,99 zł (Ikea)
 4. Doniczka z podstawką, INGEFARA, terakota, śr. 12 cm, 9,99 zł (Ikea)
 5. Osłonka doniczki, GRADVIS, kamionka, śr. 12 cm, 12,99 (Ikea)
 6. Osłonka doniczki, UPPVAKTA, kamionka, śr. 12 cm, 17,99 zł (Ikea)
 7. Osłonki doniczek, DAIDAI, stal galwanizowana, śr. 9, 12 lub 19 cm, 4,99, 7,99 lub 14,99 zł (Ikea)
 8. Osłonka doniczki, AKE, betonowa, śr. 10,9 cm, 16,49 zł (Leroy Merlin)
 9. Osłonka doniczki, AXEL, terakota, śr. 8 cm, 10,89 zł (Leroy Merlin)
 10. Osłonka doniczki, ENAR, betonowa, śr. 14 cm, 18,89 zł (Leroy Melrlin)
 11. Osłonka doniczki, ELOF, betonowa, śr. 15 cm, 25,89 zł (Leroy Merlin)
 12. Osłonka doniczki, FOLKE, ceramiczna, śr. 14 cm, 21,89 zł (Leroy Merlin)
10 pomysłów na prezent dla miłośnika roślin. Zraszacz, filcowe podkładki pod kubki, kule samonawadniające, zestaw narzędzi do wykonania lasu w słoiku, metalowa konewka, wiszący sznurkowy kwietnik, wazon, sekator i książki o tematyce roślinnej.
 1. Szklany (szkło w kolorze brązowym) zraszacz do roślin o pojemności 500 ml, 25 zł (GrowRaw)
 2. Podkładki pod kubki, filcowe w kształcie liścia monstery, 2 szt – 22 zł (feltlabel)
 3. Szklane kule samonawadniające, w rozmiarze 6 lub 9 cm, szkło przezroczyste lub barwione, 10, 15 lub 20 zł (GrowRaw)
 4. Zestaw narzędzi (łopatka i grabki) do wykonania i pielęgnacji lasu w słoiku, 24,90 zł (Leroy Merlin)
 5. Konewka, SOCKER, ze stali galwanizowanej, o pojemności 2,6 l, 14,99 zł (Ikea)
 6. Kwietnik ze sznurka bawełnianego, wyplatany ręcznie, dł. 90 cm, odpowiedni dla doniczek o śr. 13-15 cm, 22 zł (allegro)
 7. Wazon, JANNIK, wykonany ze szkła i metalu, śr. 10 cm, h 15 cm, 2 szt – 20 zł (JYSK) – (psss….podpowiem tylko, że taki wazonik jest idealny nie tylko do kwiatów ciętych, ale będzie też świetny do ukorzeniania sadzonek w wodzie).
 8. Książka “Zdumiewające zdolności roślin. Przygodowa podróż botaniczna od A do Z”, autorstwa Harrison Christina i Lauren Gardiner, oprawa twarda, 22,26 zł (swiatksiazki.pl)
 9. Mini sekator ze stali nierdzewnej, dł. 17,5 cm, dł. ostrza 5 cm, 19,16 zł (GrowBox.pl)
 10. Książka, Błyskotliwa zieleń. Wrażliwość i inteligencja roślin, autorstwa Stefano Mancuso i Alessandry Viola, 21,32 zł (swiatksiazki.pl)

Prezenty do 55 zł

Prezenty dla miłośnika roślin do 55 zł. Notatnik dla zielonych, osłonki na doniczki, konewka, grafika z motywem roślinnym, kubek z motywem magnolii, przypinka z roślinami w terraium, ksiażka "Cudowna moc roślin".
 1. Notatnik dla zielonych, autorstwa Sebastiana Kulisa, twórcy bloga Roślinne porady. Notatnik zawiera praktyczne wskazówki o uprawie i pielęgnacji roślin oraz 50 niezadrukowanych stron do sporządzania własnych notatek, 45 zł (rzeczownik.com)
 2. Osłonka na doniczkę, z kutego metalu, śr. 13 cm, 39,99 zł (H and M)
 3. Osłonka na doniczkę, z drewna mango, śr. 12 cm, 39,99 zł (H and M)
 4. Konewka, VATTENKRASSE, ze stali galwanizowane, o pojemności 0,9 l, 49,99 zł (Ikea)
 5. Plakat Spring Plants, autorski rysunek artystki Margo Hupert, wymiary 30 x 40 cm, 55 zł (Margo Hupert)
 6. Kubek ceramiczny z motywem magnolii, poj. 450 ml, 40 zł (Dzikie Rzeczy)
 7. Przypinka, szkliwiona, ręcznie malowana, z motywem roślin w terrarium, 36 zł (Pod kloszem)
 8. Osłonka na doniczkę Terrazo, wzór lastryko, 35 zł (Lenoa)
 9. Osłonki na doniczki, metalowe w stylu industrialnym, śr. 16 cm, 17,5 cm lub 20 cm, 20, 30 lub 50 zł (Lenoa)
 10. Książka “Cudowna moc roślin. Zielone uzdrowicielki ciała i duszy” autorstwa Frana Bailey, oprawa twarda, 39,99 zł (PWN)

W swoim roślinnym prezentowniku skupiłam się na niedrogich prezentach. Niedrogie pomysły mogą być szczególnie przydatne w okresie przedświątecznym. W tym czasie bardzo często mamy określony budżet, który musi nam wystarczyć do obdarowania kilku osób. Natomiast dysponując większą kwotą bez problemu, (często nawet w tych samych sklepach, które przedstawiam), znajdziesz droższe wersje poszczególnych inspiracji. Życzę owocnych poszukiwań!