Jeżeli właśnie szukasz upominku dla osoby, która uwielbia otaczać się roślinami, to przychodzę Ci z pomocą. Lista rzeczy, które są niezbędne, które ułatwiają lub umilają uprawę i pielęgnację roślin, jest niezwykle długa. Zapewniam Cię, że bez problemu można na niej znaleźć pomysły zarówno dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją roślinną przygodę, jak i tych, którzy są już dobrze zaprawieni w tym temacie.

Podczas tworzenia tego roślinnego prezentownika zależało mi na dwóch kwestiach.

Pierwsza to promowanie polskich marek. Uznałam, że warto pokazywać i doceniać efekty ich działań. Zresztą ich produkty są nietuzinkowe i piękne, więc wręcz grzechem byłoby tutaj polecanie masowo produkowanych rzeczy, oferowanych przez gigantyczne, zagraniczne sieciówki.

Natomiast druga to przystępność cenowa. Pomysły na niedrogie prezenty są szczególnie przydatne przed świętami Bożego Narodzenia. To, co chcemy dać bliskim nam osobom w tym okresie, to na pewno wspólnie spędzony czas, ale też i upominki. Niestety budżet nie jest z gumy. Wychodząc naprzeciw temu problemowi, przedstawiam propozycje za niewielkie kwoty, które podzieliłam na trzy grupy cenowe. Mam więc nadzieję, że każdy znajdzie coś, co nie nadszarpnie zbytnio jego kieszeni, a jednocześnie pozwoli sprawić ogromną radość obdarowanej osobie. Oczywiście dysponując większą kwotą, wśród tych samych marek, które wymieniam, bez większego problemu znajdziesz droższe wersje poszczególnych inspiracji.

Pss… Poszukiwania idealnego prezentu dla miłośnika roślin rozpocznij od zastanowienia się, czego może brakować takiej osobie. Zrób szybką analizę lub przeprowadź małe śledztwo. Chcąc ułatwić Ci to zadanie, w pierwszej kolejności wymieniam i ogólnie opisuję kategorie roślinnych produktów, które mają świetny prezentowy potencjał. Następnie przedstawiam konkretne propozycje, w postaci trzech list: prezenty za 0 zł, do 25 lub 55 zł.

Zatem życzę owocnych poszukiwań!

Kategorie produktów z potencjałem na prezent dla miłośnika roślin

1. Rośliny

Kobieta trzyma w dłoniach doniczkę z opuncją.

To pierwszy pomysł, jaki nasuwa się na myśl i słusznie. Gwarantuję, że to będzie trafiony prezent. Mając trudność w wyborze konkretnego okazu, można się wesprzeć kartą podarunkową do roślinnego sklepu. Ciekawą wariacją w tej kategorii może być także zestaw nasion do samodzielnego wysiewu. Uprawa od nasionka to niezły trening cierpliwości, ale też dużo satysfakcji!

2. Osłonki i doniczki

Nietypowa doniczka wykonana ze szkła i gliny.

Rzecz niezbędna dla kogoś, kto lubi uprawiać rośliny. Nie myślcie tylko: „Eee, on/ona ma ich już tak dużo…” Nic bardziej mylnego. Doniczek nigdy za wiele. Coś o tym wiem. 😉 Do tego ilość ich rozmiarów, kolorów i kształtów jest tak ogromna, że na pewno uda się nam znaleźć coś w stylu odpowiednim do danej osoby. Jeżeli finanse nam na to pozwolą, fajnie jest kupić dwie lub trzy takie same osłonki, różniące się rozmiarami.

3. Konewki

Epiphyllum podlewane szarą, metalową konewka.

Gdy w mieszkaniu są rośliny, to i konewka na pewno już tam jest. Jednak zazwyczaj jest to plastikowy nabytek z supermarketu budowlanego, który nie grzeszy urodą. Tak było też i w moim przypadku, ale do czasu. Dzięki przyjaciółce, od ostatnich swoich urodzin, kwiatki podlewam już konewką nie byle jaką, bo marki Hay. Czy to coś zmieniło? Owszem. Mogę teraz dumnie eksponować swoją konewkę na półce lub parapecie, a nie upychać ją w najciemniejszych kątach mieszkania. 😉 Ponadto konewki, zwłaszcza te ładne, jak niemal każdą inną rzecz, można kolekcjonować.

4. Podpórki i paliki do roślin

Dla niektórych roślin są wręcz niezbędne, np. tych płożących lub wspinających się. Chociaż z powodzeniem można zastosować je również do roślin, które nie potrzebują podpór. Ich nietuzinkowe kształty i wzory świetnie współgrają z niemal każdą rośliną.

5. Pozostałe akcesoria do uprawy i pielęgnacji roślin

Może to być, np. zraszacz lub zestaw mini narzędzi do przesadzania roślin. Osobiście korzystam z łyżki stołowej, ale i ta często wydaje się niezbyt poręczna. Innym dobrym pomysłem, np. dla tych, co notorycznie zapominają o podlewaniu roślin, są nawadniacze ceramiczne.

6. Książki, e-booki, notatniki

Książki - Botanicorum, Plant Power i Urban Jungle w towarzystwie Begonia maculata.

Oczywiście o tematyce roślinnej. Wiele ciekawych pozycji znaleźć można zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Mogą to być poradniki, ale nie tylko. Równie cenne są bogato ilustrowane albumy ze zdjęciami czy rycinami lub książki w ciekawy sposób opisujące „życie” roślin.

Decydując się na konkretną pozycję, warto uwzględnić poziom zaawansowania osoby obdarowanej. Ciekawą opcją są także perełki z antykwariatów i pchlich targów. Często takie książki są nadgryzione zębem czasu i nie są opatrzone pięknymi fotografiami, ale za to zawierają szczegółowe opisy uprawy i pielęgnacji roślin. Posiadam kilka takich egzemplarzy i bardzo sobie je cenię. Natomiast notatniki, obowiązkowo, z motywem roślinnym na okładce, a najlepiej i we wnętrzu, przydadzą się do sporządzania zapisków o roślinach, np. terminów ich podlewania i nawożenia.

7. Kwietniki

Haworthia zawieszona w makramie z jutowego sznurka.

Kwietnik to taki magiczny element powiększający przestrzeń. Gdy na parapetach nie starcza już miejsca i powstaje dylemat, gdzie ustawiać kolejne rośliny, to właśnie one przychodzą nam z pomocą. Mogą być stojące lub wiszące. Szczególnie te ostatnie mogą uratować z opresji braku miejsca niejednego roślinnego maniaka.

8. Rzeczy z motywem roślinnym

Jeżeli ktoś lubi rośliny, to z dużym prawdopodobieństwem uwielbia też motywy roślinne i rzeczy nimi ozdobione (sic!). Mogą to być plakaty, kolorowanki, kubki, etui na telefon, biżuteria lub nawet skarpetki.

Moje pomysły na prezent dla miłośnika roślin

Prezenty za 0 zł

1. Może jesteś posiadaczem rośliny, która z jakiegoś powodu nie przypadła Ci do gustu? Może masz nadwyżki niektórych roślin, bo np. udało Ci się je wcześniej rozmnożyć? A czasami wystarczy tylko sadzonka. Osoba, która uwielbia uprawiać rośliny, będzie wiedziała co z nią zrobić.

Sadzonka_scindapsusa_posadzona_w_ceramicznym_kubku

Oczywiście nie namawiam, żeby oddawać dogorywającego badylka, bo to chyba nie jest najlepszy pomysł. Jednak każdy inny egzemplarz, którego stan ocenimy na co najmniej przyzwoity, może być dobrym kandydatem. Planując taki prezent, warto mieć uszy i oczy szeroko otwarte. Często roślinne dusze odwiedzając swoich bliskich czy znajomych, spoglądają na parapety i chętnie uzewnętrzniają swoje myśli: „O, jaka fajna roślina! Takiej jeszcze nie mam”. Śmiało korzystaj z takich wskazówek.

2. Inny dobry, bezkosztowy lub niskobudżetowy pomysł to wszelkiego rodzaju projekty DIY. Wiem, że to nie opcja dla każdego. Raczej dla osób kreatywnych, które lubią i potrafią tworzyć rękodzieło. Jednak zastanowić się nad taką opcją zawsze można, a nuż wpadnie Ci jakiś ciekawy pomysł do głowy, np. spersonalizujesz pustą doniczkę stojącą w szafie lub wypleciesz pierwszą w swoim życiu makramę.

Prezenty do 25 zł

Prezenty dla miłośnika roślin do 25 zł. Wsyztskie 11 propozycji to produkty polskich marek.
 1. Kubek ceramiczny 330 ml z motywem paproci, orlicy pospolitej, 20 zł – botaniki.pl
 2. Skarpetki „Plant lover” z motywem monstery, 25 zł – manymornings.com
 3. E-book o Chamedorze, Kencji lub Arece autorstwa Sylwii Hennek, 19,90 zł (cena za jeden e-book) – bambusowysen.pl
 4. Książka „Plant Power” autorstwa Małgorzaty Augustyn, oprawa twarda, 24 zł – inverso.pl
 5. Geometryczna osłonka „Kakti S” wykonana z białego betonu architektonicznego, śr. otworu – 5,5 cm, 25 zł – konkreto-beton.pl
 6. Osłonka wykonana z papedy (rodzaj papieru nowej generacji), w kolorze różowego złota, rozmiar S (śr. 10 cm), 19 zł, rozmiar M (śr. 14 cm), 25 zł – pakamera.pl
 7. Łopatka, która przyda się podczas sadzenia/przesadzania roślin pokojowych, wykonana z wytrzymałego kompozytu, w kolorze beżowym lub błękitnym, 13 zł – allegro.pl (link afiliacyjny)
 8. Plakat „Alokazja Amazońska” autorstwa Moniki Kister (Kisi), format A5, 15 × 20 cm, 25 zł – roslinneprzestrzenie.pl
 9. Zraszacz do roślin, wykonany z brązowego szkła, pojemność 500 ml, 25 zł – growraw.pl
 10. Podpórka do roślin „Małpka”, wymiary 29 × 8 cm, 25 zł – prostooroslinach.pl
 11. Zakładka do książki z ilustracją „Plants with me” o wymiarach 6 × 18 cm, 20 zł – blossomstudio.pl

Prezenty do 55 zł

Prezenty dla roślinomaniaka do 55 zł. Wszystkie 12 propozycji to produkty polskich marek.
 1. Osłonka na nóżkach w kształcie półkuli, w kolorze czarnym, śr. 15-16 cm, 55 zł – m2kceramika.pl
 2. E-book: „Jak z frajdą uprawiać drzewko awokado” autorstwa Piotra Sosnowskiego, 39,90 zł – bambusowysen.pl
 3. Karta podarunkowa do sklepu Projekt Rośliny, z piękną ilustracją Oli Jędrzejewskiej, wypisywana ręcznie i wysyłana do osoby obdarowanej listem – projektrosliny.pl
 4. Spryskiwacz z motywem paproci (Blechnum spicant), aluminiowy, pojemność 400 ml, 44 zł – dzikierzeczy.pl
 5. Zestaw nasion do samodzielnego wysiewu „Dom pełen palm”, 39,90 zł – oaza-palmy.pl
 6. Ceramiczny nawadniacz do roślin doniczkowych, wymiary 4,5 × 7 cm, 40 zł – allegro.pl (link afiliacyjny)
 7. Kwietnik „Busz.składaj”, wysokość 30 cm, szerokość 16 cm. Konstrukcja kwietnika pozwala na jego rozbudowę z wykorzystaniem innych elementów z serii „Busz.składaj”, 55 zł – buszbusz.pl
 8. Plakat “Ficus lyrata“, wydruk cyfrowy akwareli autorstwa Margo Hupert, format A4, 49 zł – margohupert.pl
 9. Podpórka do roślin „Afrodite” wykonana z biodegradowalnego tworzywa PLA, wysokość 39 cm, 40 zł – plantastick.eu
 10. Podpora do roślin „Busz.drabinka”, w kolorze brudnego różu, wykonana z metalu, wysokość 62 cm, 49 zł – buszbusz.pl
 11. Plakat „Jungle”, energetyczny, kobiecy portret z motywem roślin, format A3, 49 zł- blossomstudio.pl
 12. Materiałowa torba z motywem Artemidy, wymiary 36 36 cm, 55 zł – roslinneprzestrzenie.pl