Wiosenne rośliny cebulowe to pokaźna grupa roślin, która charakteryzuje się niezwykle efektownymi kwiatami o bardzo bogatej palecie barw, a nierzadko też zapachów. Wybór mamy ogromny – krokusy, szafirki, hiacynty, tulipany, narcyzy,….do tego w setkach odmian.
Tulipany oraz inne kwiaty cebulowe są bardzo powszechnie sadzone w przydomowych ogródkach, ale także i na miejskich rabatach. A co z balkonami i tarasami? Czy tam też możemy cieszyć się ich urokiem? Bo jak balkon czy taras, to zapewne w grę wchodzi tylko uprawa pojemnikowa. Na szczęście odpowiedź brzmi – tak! Sama niezmiernie cieszę się z tego powodu. Od jakiegoś czasu, moim głównym „polem uprawy” jest właśnie balkon, a wiosną również chciałabym, aby zagościły na nim tulipany, hiacynty czy krokusy.
Kiedy sadzić wiosenne rośliny cebulowe?
Aby wiosną na swoim balkonie cieszyć się pięknymi kompozycjami stworzonymi z roślin cebulowych należy przygotować się do tego już teraz, czyli jesienią. To przygotowanie to nic innego jak posadzenie cebul do donic w okresie września i października. Taki termin sadzenia wynika z faktu, że wiosenne rośliny cebulowe, do zakwitnięcia potrzebują odpowiednio długiego okresu chłodu. Od 10 do 18 tygodni z temperaturą poniżej 9ºC, optymalnie 0- 5ºC. Brzmi nieco skomplikowanie, ale nie ma się czego obawiać. Nie musimy biegać z termometrem i mierzyć codziennie temperatury. Wystarczy, że doniczki, w których posadzimy cebule, (odpowiednio zabezpieczone), pozostawimy na okres zimy na zewnątrz. Natura zrobi swoje, czyli „przygotuje nam” cebule do wiosennego zakwitnięcia.
Czego potrzebujemy
- cebule wiosennych kwiatów – np. krokusy, szafirki, tulipany, narcyzy, hiacynty,

- pojemniki, doniczki, w których chcemy stworzyć wiosenną kompozycję. Najlepiej z otworami na dnie, które pozwolą na swobodny odpływ nadmiaru wody,
- podłoże – lekkie, przepuszczalne, o pH ok. 6-7 – czyli wystarczy uniwersalne podłoże kwiatowe,
- keramzyt lub inny materiał, który nadaje się do wykonania drenażu na dnie doniczki,

- materiały do izolacji pojemników przed mrozem – styropian oraz w zależności od dostępności: mata słomiana/ jutowa, folia bąbelkowa, stroisz, agrowłóknina lub karton,
- konewka z wodą.
Nasadzenie możemy wykonać z jednego rodzaju cebul, np. tylko z tulipanów lub hiacyntów albo też pokusić się o kompozycję mieszaną, w której sadzimy cebule warstwowo. Ten ostatni sposób, często nazywany sadzeniem na lasagne, umożliwia zastosowanie w jednej doniczce kilku grup roślin cebulowych, które różnią się porą kwitnienia. W jednym pojemniku możemy dowolnie łączyć rośliny z dwóch poniższych grup:
Ranniki, zawilce, śnieżyczki, krokusy, szafirki – kwitnące wczesną wiosną, tj. w lutym, marcu i kwietniu.
Hiacynty i tulipany – kwitnące w pełni wiosny, tj. w kwietniu i maju.
Kupując cebule do stworzenia kompozycji, warto zapoznać się z terminem ich kwitnienia podawanym przez producenta. U różnych odmian należących do tego samego gatunku może on przypadać na zupełnie inny okres. Stąd też możemy stworzyć długo kwitnącą kompozycję nie tylko z różnych gatunków, ale także np. z samych tulipanów.
Druga istotna informacja, to wysokość roślin. Lepiej komponować ze sobą rośliny o różnej wysokości, tak aby kwiaty wybranych gatunków i odmian nie zasłaniały siebie wzajemnie, ale jednocześnie powinniśmy unikać roślin zbyt wysokich, bo będą się pokładać w doniczce.
Sadzenie cebul
Głębokość sadzenia
Głębokość sadzenia zależy od wybranego rodzaju cebul. Poniżej znajduje się ściągawka.
- 2,5 – 7,5 cm – wszystkie drobne cebulki – czyli ranniki, krokusy, szafirki, śnieżyczka
- 10 – 20 cm – większe cebule – tulipany, narcyzy, hiacynty
- 20-25 cm – największe cebule – lilie, szachownica cesarska.
Można też przyjąć zasadę sadzenia na głębokość równą dwu-trzykotnej wysokości cebuli. Czyli im mniejsza cebulka, tym płycej sadzimy.
Warto zwrócić uwagę, że głębokość pojemników, które wybraliśmy do posadzenia cebul, trzeba dostosować do ich wielkości. Im większe cebule, tym głębiej trzeba je sadzić, a więc i pojemnik powinien mieć odpowiednią wysokość.
Odstępy między cebulami
Odstępy między cebulami sadzonymi w doniczkach powinny być mniejsze niż te stosowane na rabatach. W praktyce, podczas sadzenia cebul w pojemnikach zostawiamy między nimi tylko 2 – 4 cm odstępu. Oczywiście możemy posadzić cebule rzadziej. Jednak im więcej cebul posadzimy w jednej doniczce, tym więcej uzyskamy wiosną kwiatów. A to przełoży się na bardziej spektakularny efekt. 🙂
Nasadzenie pojedyncze
- Na samym dnie układamy drenaż (np. z keramzytu, o grubości co najmniej 2 cm).
- Wysypujemy warstwę podłoża.
- Układamy wybrane do posadzenia cebule.
- Cebule przykrywamy taką warstwą podłoża, aby znalazły się na odpowiedniej dla nich głębokości sadzenia. Podłoże lekko ugniatamy i umiarkowanie podlewamy.
Nasadzenie warstwowe – na lasagne
Przykład z wykorzystaniem trzech gatunków roślin cebulowych:
- krokusów ogrodowych 'Pickwick’ – wysokość: 10 – 20 cm, kwitnienie: marzec;
- hiacyntów wschodnich 'Top White’ – wysokość: 25 cm, kwitnienie: kwiecień-maj;
- tulipanów pełnych 'Casablanca’ – wysokość: 40 cm, kwitnienie: maj.
- Na samym dnie układamy drenaż (np. z keramzytu, o grubości co najmniej 2 cm).
- Wysypujemy warstwę podłoża.
- Układamy pierwszą warstwę cebul (tulipany) – wybieramy te cebule, które wiosną zakwitają najpóźniej spośród wybranych do kompozycji roślin.
- Cebule przykrywamy warstwą podłoża.
- Układamy drugą warstwę cebul (hiacynty)- wybieramy te cebule, które rozpoczną kwitnienie wcześniej niż cebule z najniższej warstwy.
- Cebule przykrywamy warstwą podłoża.
- Układamy trzecią warstwę cebul (krokusy) – wybieramy te cebule, które zakwitają najwcześniej spośród trzech wybranych do kompozycji cebul.
- Cebule przykrywamy ostatnią warstwą podłoża, lekko ugniatamy i podlewamy.

Przechowywanie donic z cebulami na balkonie
Donice pozostawiamy na balkonie i tarasie. Do czasu kiedy temperatura nie spada poniżej 0ºC, donic nie zabezpieczamy. Pamiętajmy jednak o kontrolowaniu wilgotności podłoża, zwłaszcza gdy donice znajdują się w zadaszonym miejscu. Podłoże powinno być stale wilgotne, bo cebule w tym czasie powinny się ukorzenić.
Dopiero gdy na zewnątrz będą pojawiać się spadki temperatur poniżej 0ºC, należy zabezpieczyć donice przed działaniem mrozu. W tym celu warto usytuować pojemnik z cebulami w zacisznym miejscu balkonu czy tarasu, a pod jego spód podłożyć kawałek styropianu. Boki można owiązać matą (np, słomianą lub jutową), agrowłókniną lub folią bąbelkową, natomiast górę przykryć igliwiem. Jeszcze inne sposoby osłonięcia doniczek z cebulami to np. umieszczenie ich w kartonie. Należy jednak uważać, aby karton nie zamókł, bo wtedy nie będzie spełniał swojej izolacyjnej funkcji. Stopień zabezpieczenia zależy od warunków pogodowych. Gdy zima jest łagodna, to zabezpieczenie może być bardziej delikatne, natomiast gdy mroźna, wtedy trzeba solidnie zabezpieczyć donice.
Alternatywne sposoby przechowywania
Innym sposobem na przechowywanie donic z roślinami cebulowymi, który pozwoli uniknąć ich odpowiedniego zabezpieczania, jest ich zadołowanie w ziemi lub też umieszczenie w chłodnym pomieszczeniu, np. piwnicy. Jednak w takim pomieszczeniu temperatura musi oscylować na poziomie kilku stopni Celsjusza, ale jednocześnie nie może spadać poniżej 0°C . W praktyce, dla właścicieli mieszkań w blokach te opcje są raczej mało użyteczne. Doniczek raczej nie zakopiemy na rabacie pod blokiem, a z kolei w piwnicach usytuowanych w blokach, zimą może sie utrzymywać temperatura powyżej 10°C. Natomiast gdy dysponujemy działką lub mamy dom z piwnicą lub przynależącymi do niego pomieszczeniami gospodarczymi, to powyższe opcje są możliwe do zrealizowania.
P. S. Izolację swojej skrzynki z posadzonymi cebulami tulipanów, hiacyntów i krokusów wykonam, dopiero gdy nadejdą mrozy. Wtedy też postaram się dokumentację fotograficzną i uzupełnienie wpisu w tym zakresie. 🙂