Dracena wonna, syn. smokowiec (Dracena fragrans), to jeden z kilku gatunków dracen chętnie uprawianych jako rośliny pokojowe. Charakteryzuje się pięknie wybarwionymi liśćmi, które w zależności od odmiany mogą być zielonożółte, zielonobiałe lub zielonożółtobiałe. Jak nazwa wskazuje, gatunek ten wytwarza intensywny, podobno zachwycający zapach. Piszę podobno, ponieważ zapach ten wydzielają tylko kwiaty draceny wonnej, a tych jeszcze nie miałam okazji zobaczyć, ani poczuć.

Niewątpliwą zaletą draceny wonnej, podobnie jak i innych dracen, jest ich łatwość uprawy. Nie są one szczególnie kapryśne, jednak z czasem mogą robić się nieestetyczne. Bez odpowiedniego cięcia dracena wonna wyrasta w postaci jednego długiego pędu, który przy niedostatecznej ilości światła będzie się wyginał. Nierzadko też dochodzi do gubienia dolnych liści lub zasychania ich końcówek. W obliczu powyższych problemów warto pokusić się o rozmnażanie draceny. W ten sposób możesz ją odmłodzić i nadać jej zdecydowanie bardziej atrakcyjny wygląd. A przede wszystkim, z jednego okazu możesz stworzyć dwie lub więcej sadzonek i dzięki temu założyć mini plantację dracen, lub obdarować nimi kogoś ze swoich bliskich.

Optymalny termin rozmnażania draceny: marzec – kwiecień

Sposób postępowania

Rozmnażanie draceny za pomocą sadzonek wierzchołkowych

Odcinamy sadzonkę z wierzchołka rośliny o długości co najmniej 10 cm. Im dłuższy fragment utniemy, tym większą uzyskamy sadzonkę. Zwróć uwagę, że długość odcinanego pędu mierzymy od okolicy wierzchołka pędu, a nie od szczytu najwyżej położonych liści. Te ostatnie rosną pionowo do góry i mają znaczne rozmiary, więc odmierzając 10 cm od ich szczytu, może się zdarzyć, że odetniemy fragment tuż pod wierzchołkiem wzrostu lub tylko same liście, bez wierzchołka pędu. Taki fragment nie będzie nadawał się do ukorzenienia.

Rozmnażanie draceny wonnej - przygotowanie sadzonki wierzchołkowej  przeznaczonej do ukorzeniania w wodzie.
Pobieranie sadzonki wierzchołkowej z draceny wonnej (Dracaena fragrans). Czerwona, przerywana linia wskazuje okolice wierzchołka pędu, a zarazem miejsce, od którego będziemy odmierzać fragment pędu do ucięcia.

Z odciętej sadzonki usuwamy dolne liście. Najlepiej odciąć liście z mniej więcej połowy długości pędu.

Rozmnażanie draceny wonnej - usuwanie dolnych liści z sadzonki wierzchołkowej przeznaczonej do ukorzeniania w wodzie.
Z powyższej sadzonki usunęłam zdecydowaną większość liści. Wykonałam to celowo, aby pozbyć się wszystkich uszkodzonych liści (z nieestetycznymi, brązowymi końcami lub plamami).

Umieszczamy sadzonkę w wodzie.

Ukorzenianie sadzonki wierzchołkowej draceny wonnej w wodzie.
Sadzonka wierzchołkowa draceny wonnej ukorzeniana w wodzie.

Po około 4 tygodniach na sadzonce pojawią się pierwsze korzenie.

Ukorzeniona w wodzie sadzonka wierzchołkowa draceny wonnej (dracaena fragrans) po okresie czterech tygodni.
Sadzonka wierzchołkowa draceny wonnej ukorzeniana w wodzie przez okres około 5 tygodni.

Ukorzenioną sadzonkę, z odpowiedniej długości korzeniami (ok. 2-3 cm), sadzimy do doniczki.

Rozmnażanie draceny za pomocą fragmentów pędu (pnia)

W tym celu odcinamy fragmenty o długości co najmniej 10 cm.

Rozmnażanie draceny wonnej - przygotowanie sadzonki pędowej.
Pobieranie fragmentu pędu (pnia) draceny wonnej.

Jeżeli na odciętym fragmencie pnia znajdują się liście, to je usuwamy.

Rozmnażanie draceny wonnej -  usuwanie liści z sadzonki pędowej.
Z pobranego fragmentu pnia usuwamy wszystkie liście.

Przygotowany w powyższy sposób fragment pędu umieszczamy w wodzie.

Ukorzenianie sadzonki pędowej dracaena fragrans w wodzie.
Fragment pnia draceny wonnej ukorzeniany w wodzie.

Podczas ukorzeniania fragmenty pozostałych na pędzie liści najprawdopodobniej zaschną i zbrązowieją. Aby zapobiec ich gniciu lub pleśnieniu, o co w kontakcie z wodą nie trudno, należy je usunąć. Zaschnięte resztki liści bardzo łatwo oddzielają się od pnia, więc bez większego problemu obedrzemy je ręką.

Usuwanie zaschniętych resztek liści z sadzonki pędowej draceny wonnej.
Usunięcie zaschniętych resztek liści uchroni sadzonkę przed gniciem lub pleśnieniem, a także pozwoli szybciej i łatwiej dostrzec pojawiające się zawiązki pędów, które wyrosną w okolicy szczytu sadzonki.

Po około miesiącu na sadzonkach pojawią się zawiązki nowych pędów oraz pierwsze korzenie.

Czterotygodniowa sadzonka pędowa dracaena fragrans ukorzeniona w wodzie z widocznymi korzeniami i zawiązkami pędów.
Pięciotygoniowy fragment pnia draceny wonnej ukorzeniany w wodzie.

Czekamy cierpliwie, aż na pniu pojawi się kilka korzeni o długości co najmniej 2-3 cm. Na takim etapie sadzonkę sadzimy do doniczki.

Pamiętajmy, aby nie wyrzucać fragmentu draceny, który pozostał w doniczce po pobraniu sadzonek. Pozostawiamy go w jasnym miejscu i podlewamy regularnie. Podobnie, jak na sadzonkach, po okresie mniej więcej 4 tygodni, na szczycie fragmentu, w miejscach węzłów pojawią się zawiązki nowych pędów.

Dracena wonna cztery tygodnie po ścięciu. Na szczycie pnia widoczne są  trzy zawiązki nowych pędów.
Po czterech tygodniach od pobrania sadzonek, na pozostawionym w doniczce pniu draceny widoczne są już trzy zawiązki nowych pędów.

Alternatywny sposób

Przygotowujemy sadzonki wierzchołkowe lub fragmenty pnia w ten sam sposób jak do ukorzeniania w wodzie. Końcówki sadzonek zanurzamy w preparacie stymulującym ukorzenianie.

Następnie, zamiast ukorzeniać je w wodzie, sadzimy je w podłożu złożonym z piasku i torfu. Umieszczamy w temperaturze 25C i wysokiej wilgotności powietrza.

Kolejna możliwość, to przygotowanie pozbawionego liści kawałka pnia o długości 50 – 60 cm, który układamy poziomo w podłożu. Z pąków śpiących wybiją nowe rośliny.