Peperomia, inaczej zwana jest pieprzówką (Peperomia sp.). W mieszkaniach uprawiane są różne gatunki i odmiany pieprzówki. Wśród nich dużą popularnością cieszy się pieprzówka tępolistna (Peperomia obtusifolia) oraz jej odmiany o barwnych liściach.  Liście tego gatunku, osadzone na krótkich ogonkach, są mięsiste i owalne. Wybarwione na zielono, a u kultywarów pstrolistnych, brzegi, a czasami nawet zdecydowana część powierzchni liści, są odbarwione na biało lub żółto. Rozmnażanie peperomii tępolistnej jest łatwe, zarówno z sadzonek liściowych, jak i pędowych. Poniższy tutorial prezentuję właśnie na pieprzówce tępolistnej, która jest już dosyć starym okazem, więc z pewnością przyda się jej odświeżenie.

Optymalny termin rozmnażania peperomii: marzec

Sposób postępowania:

Rozmnażanie peperomii za pomocą sadzonek liściowych

1. Z okazu, który wybraliśmy do rozmnażania, odcinamy młode, ale już dobrze rozwinięte liście

Liście, które posłużą nam za sadzonki liściowe, powinny być młode i zdrowe. W praktyce oznacza to, że powinniśmy wybierać liście bez uszkodzeń mechanicznych i oznak niedoborów składników pokarmowych oraz chorób. Natomiast co do młodych oznacza to, że trzeba wybierać liście z górnej części pędów, bo kolejne nowe liście pojawiają się na szczycie pędu. Liście odcinamy z całym ogonkiem, używając w tym celu ostrego narzędzia, np. noża, sekatora lub nożyczek. Oczywiście, gdy weźmiemy nieco starszy, trochę uszkodzony liść, to nie oznacza, że na pewno się nie ukorzeni. Niemniej jednak uwzględniając powyższe kryteria, zwiększamy szanse na pomyślność całego procesu rozmnażania. Pobierając liście, warto mieć na uwadze, aby pobrać je z różnych pędów, tak aby nie pozbawić walorów estetycznych naszej rośliny matecznej. Chyba że jest już bardzo stara i chcemy ją w całości przeznaczyć na sadzonki. Wtedy  na kwestie estetyczne w ogóle nie zwracamy uwagi.

Pobieranie sadzonek liściowych peperomii
Pobieranie sadzonek liściowych peperomii

2. Pobrane liście wsadzamy do mieszaniny piasku z torfem

Przygotowujemy podłoże dla sadzonek. W tym celu mieszamy torf z piaskiem w proprcji 1:1. Podłoże przekładamy do doniczek i robimy w nim zagłębienia, np. palcem lub patyczkiem. W zagłębienia wkładamy ogonki liściowe, aż po brzeg blaszki liściowej. W doniczce, w zależności od jej rozmiaru, umieszczamy jeden lub kilka liści. Glebę wokół posadzonych liści lekko ugniatamy i delikatnie podlewamy. Alternatywnie można zwilżyć podłoże wcześniej, zanim włoży się do niego sadzonki. Osobiście, właśnie taki sposób preferuję. W efekcie wkładam liście do już wilgotnego podłoża i nie muszę ich podlewać tuż po posadzeniu. Ponadto można jeszcze przykryć sadzonki w doniczkach przezroczystym woreczkiem foliowym lub fragmentem plastikowej butelki. Pozwoli to zachować stabilne warunki wilgotności w najbliższym otoczeniu sadzonek.  Gdy się zdecydujemy na ten zabieg, pamiętajmy aby co jakiś czas zdejmować osłonę. Zapobiegnie to gniciu sadzonek i rozwojowi pleśni w podłożu.

Ukorzenianie sadzonek liściowych peperomii
Ukorzenianie sadzonek liściowych peperomii

3. W trakcie ukorzeniania, sadzonki liściowe podlewamy oszczędnie

4. Młodą roślinę, która wyrośnie z sadzonki liściowej przesadzamy do uniwersalnej ziemi kwiatowej

Po ok. 1-2 miesiącach sadzonki powinny się ukorzenić i wypuścić świeże listki. Taką młodą roślinkę przesadzamy do uniwersalnej ziemi kwiatowej. W doniczce możemy umieścić tylko jedną sadzonkę lub kilka. Ten ostatni wariant pozwoli nam uzyskać w relatywnie krótkim czasie ładnie rozkrzewioną kępę. Podczas sadzenia zwróćmy uwagę na prawidłowe ułożenie krzeni — żadne z nich nie powinny być skierowane do góry i oczywiście nie powinny wystawać ponad podłoże. Na koniec dobrze dociśnijmy ziemię wokół sadzonki i ją podlejmy. Pss…. Zajrzyj do sklepu Wiola Green. Znajdziesz w nim osłonki oraz inne akcesoria do uprawy i pielęgnacji roślin doniczkowych.

Ukorzenione sadzonki liściowe peperomii tępolistnej. Ze starych liści wyrosły nowe pędy z młodymi listkami.
Ukorzenione sadzonki liściowe peperomii tępolistnej. Czerwonymi strzałkami oznaczono młode pędy, które wyrosły z sadzonek liściowych (czarne strzałki).

Rozmnażanie peperomii za pomocą sadzonek pędowych

1. Z rośliny pobieramy sadzonki wierzchołkowe

Ostrym narzędziem, np. nożyczkami, sekatorem lub nożem odcinamy kilkucentymetrowe fragmenty pędów z wierzchołkiem wzrostu. Najlepiej, aby pobrane sadzonki miały 3 lub cztery węzły, a minimalnie 2 (umiejscownienie węzłów wskazałam na jednym z poniższych zdjęć).

Pobieranie sadzonek pędowych pieprzówki
Pobieranie sadzonek pędowych peperomii

2. Z sadzonek usuwamy dolne liście

Usuwamy jeden lub dwa najniżej położone na sadzonce liście. Liczbę liści, którą powinniśmy usunąć należy dopasować tak, aby po włożeniu sadzonek do pojemnika, żadne z pozostawionych liści na pędzie nie było zanurzone w wodzie.

Przygotowanie czterowęzłowej sadzonki wierzchołkowej peperomii do ukorzeniania w wodzie
Przygotowanie czterowęzłowej sadzonki wierzchołkowej peperomii do ukorzeniania w wodzie

3. Sadzonki umieszczamy w naczyniu z wodą

Sadzonki pozbawione odpowiedniej liczby liści umieszczamy w naczyniu z wodą i czekamy na wypuszczenie korzeni. Zazwyczaj proces ten zajmuje ok. 3-4 tygodni.

Ukorzenianie sadzonek pędowych pieprzówki w naczyniu z wodą
Ukorzenianie sadzonek pędowych peperomii w naczyniu z wodą

4. Po ukorzenieniu sadzonek wsadzamy je do uniwersalnej ziemi kwiatowej

Sadzonki z dobrze wykształconymi korzeniami, (najlepiej o długości co najmniej 2 cm), wsadzamy do ziemi uniwersalnej. Podczas sadzenia zwróćmy uwagę na prawidłowe ułożenie krzeni – żadne z nich nie powinny być skierowane do góry, i oczywiście nie powinny wystawać ponad podłoże. Na koniec dobrze dociśnijmy ziemię wokół sadzonki i ją podlejmy.