Trzykrotka (Tradescantia sp.) to popularna roślina doniczkowa o płożących pędach.  W mieszkaniach najczęściej uprawiana jest trzykrotka wężykowata (T. fluminensis),  blosfelda (T. blossfeldiana) i biała (T. albiflora).  Poszczególne gatunki i odmiany trzykrotek różnią się przede wszystkim ubarwieniem liści. Liście, w zależności od gatunku lub odmiany, mogą być zupełnie zielone, fioletowe, zielone z wierzchu, a od spodu fioletowo nabiegłe lub też z żółtymi, białymi, srebrnymi lub różowymi paskami. Różnice dotyczą także wielkości i kształtu liści, obecności włosków na łodygach i liściach oraz samego pokroju rośliny.

Trzykrotki są niezwykle wdzięcznymi roślinami. Charakteryzują się szybkim tempem wzrostu, a ich pielęgnacja nie przysparza większych problemów. Trzykrotkę można, a nawet trzeba, przycinać. Po takim zabiegu szybko odrosną jej świeże pędy, co spowoduje jej zagęszczenie i poprawę wyglądu. A przy okazji, takie przycinanie może być dobrą okazją na rozmnażanie trzykrotki. Warto się o to pokusić, bo jej sadzonki bardzo chętnie i szybko się ukorzeniają. Powiedziałabym nawet, że jest to świetna roślina do rozpoczęcia przygody z samodzielnym rozmnażaniem roślin. Poniżej zamieszczoną instrukcję rozmnażania prezentuję na przykładzie trzykrotki wężykowatej.

Optymalny termin rozmnażania trzykrotki: cały okres wegetacji

Sposób postępowania:

1. Pobieramy sadzonki wierzchołkowe

Pobieramy sadzonki wierzchołkowe, czyli kilkucentymetrowe pędy z wierzchołkiem wzrostu. Należy je odcinać ostrym narzędziem, np. nożyczkami, sekatorem lub nożem. Sadzonka powinna zawierać co najmniej dwa węzły na pędzie, czyli zgrubienia, z których wyrastają liście. Gdy jest to możliwe, to najlepiej, aby sadzonka zawierała trzy lub cztery węzły. Najkorzystniejsze miejsce cięcia to obszar tuż pod węzłem.

Jak pobierać sadzonki wierzchołkowe trzykrotki.
Pobieranie sadzonek wierzchołkowych trzykrotki z rośliny matecznej

2. Z sadzonek usuwamy dolne liście

Ile ich trzeba usunąć? Tak dużo, aby po włożeniu sadzonki do wody, a potem do podłoża, wszystkie pozostałe na sadzonce liście znajdowały się nad powierzchnią, odpowiednio wody lub gleby. Czasami będzie to tylko jeden liść, a czasami dwa lub nawet trzy. Gdybyśmy nie pozbawili sadzonki dolnych liści, to zanurzone w wodzie lub przykryte glebą, zaczęłyby gnić. A to wpływałoby niekorzystnie na pomyślność procesu ukorzeniania się.

usuwanie dolnych liści z sadzonek trzykrotki.
Usuwanie dolnych liści z sadzonki wierzchołkowej trzykrotki

3. Sadzonki umieszczamy w naczyniu z wodą

Podobno w tym celu dobrze jest wykorzystać naczynie z matowego szkła. Chociaż w zwykłych słoikach, o zupełnie przezroczystych ściankach, również bardzo sprawnie się ukorzeniają. Wiem, bo wielokrotnie tak właśnie robiłam.

Ukorzenianie sadzonek trzykrotki w wodzie
Ukorzenianie sadzonek trzykrotki w wodzie
Ukorzenianie sadzonek trzykrotki w wodzie
Ukorzenianie sadzonek trzykrotki w wodzie

5. Ukorzenione sadzonki sadzimy w ziemi uniwersalnej

Pierwsze korzenie powinny pojawić się  już po kilku dniach, ale z sadzeniem musimy jeszcze poczekać. Pędy gotowe do posadzenia powinny mieć dobrze wykształcone korzenie, o długości co najmniej 3 cm. Aby uzyskać ładnie rozkrzewioną kępę, w jednej doniczce najlepiej umieszczać kilka sadzonek.  Podczas sadzenia zwracamy uwagę na prawidłowe ułożenie krzeni – żadne z nich nie powinny być skierowane do góry, i oczywiście nie powinny wystawać ponad podłoże. Na koniec dobrze dociśnijmy ziemię wokół sadzonki i ją podlejmy.

Ukorzenianie sadzonek pędowych trzykrotki w wodzie
Ukorzenione w wodzie sadzonki pędowe trzykrotki

Alternatywny sposób:

3. Odpowiednio przygotowane sadzonki (patrz punkt 1 i 2) umieszczamy w mieszaninie piasku i torfu

W glebie, za pomocą, np. palca, robimy otwór. Pędy umieszczamy w podłożu do  1/3 ich długości, ostrożnie ugniatamy ziemię wokół sadzonek i je delikatnie podlewamy.

4. Doniczkę z sadzonkami trzymamy w ciepłym miejscu i umiarkowanie podlewamy

5. Gdy sadzonki się ukorzenią, przesadzamy je do ziemi uniwersalnej