Starzec popielny (Senecio cineraria), inaczej starzec srebrzysty lub mrozy to moje odkrycie z poprzedniego sezonu. Oczywiście znałam tę roślinę ozdobną już wcześniej, ale nie miałam okazji osobiście jej uprawiać. Aż do zeszłej wiosny, kiedy to do mojego koszyka w sklepie ogrodniczym wpadła saszetka z nasionami starca właśnie. Do gustu przypadł mi z dwóch powodów. Jeden to kształt i kolor liści, a drugi to nic innego jak łatwość uprawy.
Starzec popielny to roślina wieloletnia, półkrzew, osiągający, w zależności od odmiany, od 30 do 80 cm. Jednak w klimacie Polski, (ze względu na niewystarczającą mrozoodporność), uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Ewentualnie, podczas łagodnej zimy, jest w stanie przetrwać do kolejnego sezonu wegetacyjnego.
Jego niezaprzeczalnym walorem dekoracyjnym są omszone liście, które mają jasno stalowo szare zabarwienie i do tego są finezyjnie powcinane. Trzeba przyznać, że szata starca popielnego jest dosyć nietypowa. Mi kojarzy się z rośliną z innej planety…

Zalety starca
- niezwykle łatwy w uprawie,
- względnie odporny na niedobór wody,
- odporny na mróz- wytrzymuje temperaturę do -12, a nawet – 15 ºC,
- niewielki koszt gotowych sadzonek,
- ciekawy kształt i kolor liści,
- sadzonki łatwo wyhodować z nasion,
- wszechstronne zastosowanie – do doniczek, na rabaty, balkony i tarasy, do tworzenia obrzeży.
Skąd brać sadzonki?
- Z nasion – metoda prosta i tania, wymagająca jedynie pewnej ilości czasu. Nasiona nie są kapryśne. Kiełkują bardzo łatwo, co osobiście sprawdziłam. 🙂 Nasiona należy wysiać pod koniec marca lub na początku kwietnia pod osłonami, a na miejsce stałe wysadzić w maju.
- Sadzonki wierzchołkowe – metoda mało popularna w naszym klimacie, ponieważ sadzonki należy pobrać wiosną, (najlepiej w marcu – kwietniu), z przezimowanych okazów. Jeżeli uda się nam przezimować starca i zechcemy pobrać z niego sadzonki, to warto przed posadzeniem zanurzyć ich końce w ukorzeniaczu. W ten sposób ułatwimy i przyspieszymy wytworzenie korzeni na sadzonkach.
- Gotowe sadzonki – wiosną i latem dostępne niemal w każdej kwiaciarni czy sklepie ogrodniczym. Ich niewątpliwą zaletą jest niewielka cena. Jedną sadzonkę można kupić za 1 – 2 złote.

Warunki uprawy starca
- Można go sadzić w niemal każdej glebie, ale najlepiej rośnie na żyznej i przepuszczalnej glebie ogrodowej.
- Wybierajmy stanowiska nasłonecznione. Przy dużej ilości słońca liście starca będą pokryte gęstym kutnerem, który odpowiada za ich piękne, srebrne wybarwienie. W miejscach zacienionych barwa liści będzie zielona, przez co roślina będzie mniej dekoracyjna.
- Starzec nie ma dużych wymagań wodnych, jest w stanie rosnąć na stanowiskach dosyć suchych. Jedynie po posadzeniu trzeba pamiętać, aby regularnie podlewać sadzonki, żeby wspomóc ich ukorzenienie się.
- Młodym sadzonkom warto chociaż raz lub dwa razy uszczknąć wierzchołki pędów, aby pobudzić je do rozkrzewienia się. Bez tego oczywiście też będą rosły, ale będą mniej okazałe.


Choroby i szkodniki
Starzec popielny jest rośliną odporną na choroby i szkodniki. Jedynie w trakcie niesprzyjających dla niego warunków atmosferycznych, co ma miejsce np. w trakcie mokrego lata, mogą go atakować choroby grzybowe.
Jak zadbać o starca, który przezimował?
Akurat tak się złożyło, że ostatnia zima (2018/19) była bardzo łagodna. Niewiele było dni z temperaturą poniżej -10ºC. Poskutkowało to tym, że większość moich okazów starca przetrwała do wiosny i wciąż rośnie. Nawet te, które były posadzone w doniczkach. Okazy po zimie były w różnej kondycji. Część była uszkodzona przez mróz. I te przycięłam mocno.

Starzec bardzo dobrze reaguje na cięcie, nawet takie radykalne, więc nie należy się go bać. Już po ok. dwóch tygodniach zaczną pojawiać się świeże pędy.

Ponadto, gdy nowe pędy są już całkiem spore, usuwam stare, ubiegłoroczne liście, które zazwyczaj nie prezentują się już ładnie.
Natomiast, te okazy, które przetrwały w dobrej kondycji, mam zamiar przyciąć delikatniej – tylko szczytowe części pędów. Chociaż już teraz, bez cięcia, rosną i ochoczo wypuszczają świeże pędy.

Kwitnienie
W drugim roku uprawy starca można spodziewać się jego kwitnienia, ponieważ przypada ono akurat na ten czas. Jego kwiaty określa się mianem niezbyt dekoracyjnych, chociaż to kwestia gustu. A z nim podobno się nie dyskutuje. 😉 Żółte kwiaty mają niewielkie rozmiary, ale są zebrane w większe kwiatostany. Jeżeli nie chcemy, aby starzec kwitł, należy obcinać pędy z zawiązującymi się kwiatostanami.